Praca zdalna to ogromna wygoda – możliwość nastawienia budzika na nieco późniejszą godzinę, brak konieczności dojazdów do biura, a w przypadku freelancerów – elastyczny czas wykonywania swoich obowiązków. Gdy połączysz te dobrodziejstwa z własną aranżacją domowego biura, możesz uzyskać przepis na pracę idealną. Jak zagospodarować tę przestrzeń w mieszkaniu, by była funkcjonalna, ale i miła dla oka?
Wydziel strefę na home office
Jeśli nie masz oddzielnego pokoju przeznaczonego na home office – nic straconego! Projektowanie wnętrz, gdzie granic nie wyznaczają ściany, tylko strefy czy meble, staje się coraz bardziej popularne – szczególnie w małych mieszkaniach w stylu postindustrialnym.
Zanim więc zabierzesz się za kompletowanie mebli i dodatków, zastanów się, który kąt w mieszkaniu możesz uczynić swoim domowym biurem. Ważne, by w miarę możliwości nie była to sypialnia, która na sam widok przywołuje na myśl sen i odpoczynek, czyli zupełną odwrotność motywacji i skupienia – a to właśnie ich potrzebujesz do efektywnej pracy.
W salonie czy w innym pokoju dziennym – domowe biuro oddziel od reszty pomieszczenia regałem lub chociażby dekoracyjnym parawanem, pasującym do dotychczasowego zamysłu aranżacyjnego i kolorystyki. Dobierając barwy podczas aranżacji domowego biura, warto wybrać jeden, neutralny kolor bazowy i ten uzupełniający, który nieco urozmaici i ożywi cały wystrój. np. pastelowy róż czy głęboką, ciemną zieleń.
Jakie meble wybrać do aranżacji domowego biura?
Wszystko zależy od tego, ile miejsca będzie zajmowała Twoja strefa pracy. Jednak głównym elementami home office są biurko i wygodny fotel, który odciąży Twój kręgosłup. Dobrze jest też zaopatrzyć się w regał na książki i segregatory lub przynajmniej wiszące półki, by potrzebne materiały były zgromadzone w jednym miejscu.
Zwróć uwagę zwłaszcza na wygląd i możliwości biurka zgodne z Twoimi zawodowymi potrzebami. Jeżeli jesteś grafikiem czy projektantem stron internetowych – zdecyduj się na te z dużym blatem, które pomieści dwa komputery czy też tablet graficzny oraz funkcjonalne oświetlenie. Czy większą część dnia poświęcasz na „papierkowe” obowiązki? W tym przypadku sprawdzi się szerokie biurko z dodatkowymi szufladami i sprytnymi rozwiązaniami organizacyjnymi, gdzie najważniejsze teczki z dokumentami będziesz miał zawsze pod ręką.
Pamiętaj, że biurko powinno być ustawione bokiem do okna, wówczas unikniesz nieproszonego gościa w postaci ostrego światła dziennego, które może utrudnić widoczność w pracy przy komputerze. Jeśli jesteś praworęczny – postaw mebel do okna lewym bokiem i odwrotnie – pracownik leworęczny powinien mieć biurko z prawej strony.
Dlaczego home office daje przewagę nad firmowym biurem? Możesz wybrać styl, w jakim je urządzisz i to wyznaczy kierunek Twojej aranżacji. Przykładowo, we wnętrzu glamour zamiast klasycznego, obrotowego fotelu, postaw na fotel z welurowym obiciem. W loftowym kąciku niech zagoszczą drewniane wykończenia i minimalizm, a do skandynawskiej przestrzeni zaproś jasne kolory oraz proste formy.
Aranżacja domowego biura – wybieramy dodatki! Kreatywność Twoim przewodnikiem!
Nie zapomnij też o dodatkach w aranżacji domowego biura – to dzięki nim Twoja kompozycja będzie dopracowana. Postaw zwłaszcza na te detale, które wyrażają Ciebie i Twoją pasję – nawet krótkie spojrzenie w ich stronę zarazi Cię pozytywną energią i doda motywacji do dalszego działania! Oto kilka porad na przemycenie dodatków do aranżacji domowego biura:
- Plakat ulubionego zespołu, rodzinne zdjęcie w dekoracyjnej ramce, aromatyczne świece? Takie sentymentalne szczegóły urozmaicą tę przestrzeń i przyniosą chwilę oddechu od zawodowych obowiązków.
- Rośliny – to jest to, co zestresowany obowiązkami zawodowymi umysł lubi najbardziej. Już jeden zielony akcent wystarczy, by praca była znacznie przyjemniejsza, a dzień minął w spokojniejszej atmosferze.
- Zamiast tradycyjnych organizerów – wykorzystaj ozdobne pojemniki lub drewniane skrzynki czy wiklinowe koszyki. Diabeł tkwi w szczegółach, a jeśli wpasują się one w ogólny wystrój domowego biura, uzyskasz aranżację spójną i dopracowaną.
- Nad samym biurkiem powieś korkową tablicę z kolorowymi karteczkami – barwy pobudzą do myślenia szare komórki i nieco ożywią przestrzeń.
- Przybory do pisania i inne małe, biurowe narzędzia umieść np. na ozdobnej, szklanej tacy.
Urządzanie domowego biura to z pewnością wyzwanie aranżacyjne, zwłaszcza jeśli musisz wygospodarować miejsce w innym pokoju (np. w salonie). Żeby jednak spełniło swoje zadanie, powinno być zarówno praktyczne z zachowaniem wszelkich zasad ergonomii, jak i estetyczne – utrzymane w danym stylu aranżacyjnym, ale i połączone z własną kreatywnością.
A jeśli chciałbyś skorzystać z pomocy specjalistów – projektantów, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu!