Kilka wskazówek dla właścicieli działek

Będąc właścicielem gruntu, otwierają się przed Tobą dwie główne możliwości zysku. W przypadku każdej z nich należy dokładnie przeanalizować sytuację na rynku oraz potencjalne koszty i zagrożenia. Nie wiesz, co Cię czeka? Przejdźmy przez to razem!

Opcja pierwsza – sprzedaż
Pierwszą z możliwości działań jest sprzedaż działki. Wiadomo, że będzie Ci zależało na tym, aby sprzedać ją jak najdrożej, więc warto zorientować się, co można na niej wybudować. Tutaj warto zwrócić się po poradę do fachowca, który realnie oceni, czy na Twoim gruncie będzie mogła powstać w przyszłości nieruchomość i jeśli tak – to jaka. Wszystko to zależy między innymi od lokalizacji działki, ukształtowania terenu, dostępu do mediów, przechodzących przez grunt gazociągów i kanalizacji oraz dojazdu do niej – im bardziej korzystne są wymienione warunki, tym więcej możliwości otwiera przed Tobą Twój grunt. A tak naprawdę przed nabywcą, który tę działkę kupi.

Zadbaj o dokumentację
Przygotowując się do sprzedaży swojego gruntu, nie zapominaj o potrzebnych dokumentach: planie przestrzennego zagospodarowania lub „wuzetce”, czyli warunkach zagospodarowania danego terenu. Jeśli nie wiesz, jak uzyskać któryś z tych dokumentów, zwróć się do nas – z chęcią Ci pomożemy. Oprócz tego wartość gruntu może zostać znacznie podwyższona, jeśli wcześniej otrzymasz pozwolenie na budowę. Oszczędzasz w taki sposób czas potencjalnego nabywcy, co jest zawsze odbierane w pozytywny sposób.

Opcja druga – inwestycja
Jeśli nie chcesz rozstawać się ze swoją działką – zainwestuj w nią! Zanim jednak się na to zdecydujesz, warto (we współpracy ze specjalistą) stworzyć szacunkową kalkulację, która pozwoli Ci wstępnie ocenić, czy inwestycja będzie opłacalna. Poza tym dzięki temu zyskasz również informację, ile mniej więcej warty jest grunt, gdyby jednak doszło do jego sprzedaży. Warto zauważyć, że jeśli tylko inwestycja spełnia warunki ekonomiczne, to zysk jaki możemy na niej osiągnąć, w przeciągu 2-3 lat, waha się od 50 do nawet 150 procent, w stosunku do wartości posiadanego przez nas gruntu.Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na sprzedaż, czy budowę nieruchomości pod inwestycję, warto zasięgnąć porady kogoś doświadczonego w tym temacie. Zaufaj intuicji, ale i wiedzy fachowca, a wtedy zarządzanie Twoim gruntem będzie zarówno ekonomiczne, jak i po prostu przyjemne!