Panele laminowane czy winylowe – które wybrać i czym się różnią?

panele laminowane czy winylowe

Jednym z etapów prac remontowych w mieszkaniu jest montaż paneli podłogowych. Zanim jednak to nastąpi, musisz wybrać materiał do wykończenia podłogi. Winyl czy laminat – który będzie najbardziej odpowiedni i zrealizuje Twoją aranżacyjną wizję? Poznaj wady i zalety paneli winylowych i laminowanych.

Panele laminowane czy winylowe – co je łączy?

Podłogi laminowane i winylowe na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie – tekstura powierzchni z delikatną strukturą ziarna zwykle imituje naturalne drewno, kamień, beton czy nawet kolorowe, abstrakcyjne kompozycje 3D.

W obu przypadkach montuje się również pasujące listwy przyścienne, które kolorystycznie dobiera się do posadzki. Zarówno wśród jednych, jak i drugich paneli znajdziesz tańsze oraz droższe propozycje, jednak najczęściej to te laminowane są korzystniejsze cenowo.

W tym miejscu może pojawić się również pytanie – panele winylowe czy laminowane sprawdzą się na ogrzewanie podłogowe? Tak naprawdę wszystko zależy od danego modelu, bo zarówno elementami laminowanymi, jak i winylowymi można wyłożyć podłogę z ogrzewaniem. Ważne, by taka informacja była umieszczona na opakowaniu. W przypadku paneli laminowanych znacznie częściej pojawia się takie ograniczenie, dlatego warto prześledzić zalecenia producenta.

Panele laminowane czy winylowe – czym się różnią?

Mimo że obie propozycje charakteryzują się warstwową budową, różni je surowiec, z którego zostały wykonane. Wierzch i spód paneli laminowanych jest zrobiony ze specjalnego laminatu, który zabezpiecza materiał wykończeniowy przed wilgocią. Natomiast panele winylowe wykonane są z polichlorku winylu. Przeanalizujmy funkcjonalność obu rozwiązań na podstawie kilku kryteriów.

1. Komfort i dźwięk

Podłogi winylowe, mimo niewielkiej grubości, tłumią kroki i dźwięk. Poza tym są miękkie i ciepłe, dlatego użytkowanie ich jest wyjątkowo przyjemnym doświadczeniem.

Panele laminowane zapewniają gładką i estetyczną powierzchnię, ale chłodną w dotyku. Ponadto charakteryzują się słabym wygłuszaniem dźwięków, jednak takie wrażenie można zminimalizować, stosując specjalny podkład wyciszający.

2. Odporność na wilgoć

Oba warianty są wodoodporne, aczkolwiek w pomieszczeniach o podwyższonej wilgoci lepszym wyborem będą panele winylowe. Dlatego z powodzeniem wykorzystasz je w łazience lub w kuchni w postaci płytek czy imitacji betonu.

W przypadku paneli laminowanych wysoka wilgotność powietrza może spowodować, że zaczną puchnąć oraz rozwarstwiać się, a to nie będzie prezentowało się zbyt estetycznie. Nierzadko oznacza też konieczność renowacji podłogi.

3. Zużycie

Zdecydowanie bardziej podatne na wszelkiego rodzaju zarysowania i uszkodzenia są panele laminowane, dlatego nie są rekomendowane jako materiał wykończeniowy do pomieszczeń mocno eksploatowanych. Doskonale sprawdzą się za to w sypialni czy pokoju gościnnym.

Pojedynek na trwałość wygrywa konstrukcja paneli winylowych, która sprawia, że są one wytrzymałe zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i czynniki zewnętrzne, a także promieniowanie słoneczne. Panele winylowe są też wodoodporne, więc nawet częsta pielęgnacja podłogi nie niszczy ich struktury.

Które panele są lepsze – winylowe czy laminowane?

Przedstawiliśmy Ci zalety i wady paneli winylowych oraz laminowanych, ale jeśli nadal nie jesteś pewny ostatecznego wyboru – pomocne może okazać się krótkie podsumowanie.

Jeśli zależy Ci na kompromisie między ceną a jakością, dobrym wyborem będą panele laminowane, które występują w wielu kombinacjach, dlatego też łatwo dopasować je do wystroju wnętrza. Zanim jednak zakupisz konkretny model z myślą o danym pomieszczeniu, uważnie przeczytaj opis producenta, w tym także informację dotyczącą klasy ścieralności. Panele o wysokiej klasie ścieralności mogą pokryć podłogę korytarzu czy salonu. Z kolei te o niskiej klasie ścieralności sprawdzą się w sypialni czy pokoju gościnnym.

Lubisz chodzić po podłodze boso? Koniecznie postaw na panele winylowe, które zapewniają miękką i ciepłą powierzchnię. Są trwałe i odporne na zarysowania, więc sprawdzą się wszędzie tam, gdzie podłoga jest często użytkowana – w pokoju dziecięcym czy w przedpokoju, a ze względu na właściwości wodoszczelne także w kuchni oraz w łazience.

Tak więc na pytanie, które panele są lepsze – winylowe czy laminowane, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od wielkości Twojego budżetu i zadania, jakie mają spełnić. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w wyborze idealnego rozwiązania do mieszkania!